
Hvad sker der hos Nordisk hygge?
Nu skal jeg fortælle dig, hvad der sker af spændende ting hos Nordisk hygge.
Vi har fundet et nystartet brand der hedder Habiba, som har de lækreste velour vattæpper med kapok. Og det glæder vi os så meget til at vise dig her på shoppen. De skulle gerne komme midt oktober.
Hvad er kapok?
- Det er et 100% naturligt og økologisk materiale.
- Det er silkebløde naturfibre, som ekstraheres fra frøkapslen på træet, der bærer det latinske navn Ceiba pentranda.
Disse træer vokser vildt i de tropiske regnskove. Det er allergivenligt, antibakterielt, isolerende og temperaturregulerende, åndbart og fugttransporterende.
Disse tæpper lægger op til hygge og selvforkælelse i den kolde tid og de kommer i de lækreste mønstrer og farver.
Der kommer også YOGA puder i samme materiale - kapok og velour, de er så flotte at de også vil pynte i sofaen eller på sengen.
Disse produkter er i den lidt dyrere ende, men da det er en så god kvalitet holder de også så meget længere. Vi går ind for kvalitet frem for kvantitet - så væk fra køb og smid væk - hellere køb og hav i lang tid = bæredygtighed.
Hvad så mere?
Vi er ved at udvikle nogen skønne og hyggelige pakker/æsker der kan bruges som værtindegave, fødselsdagsgave, kalendergave eller hvad du syntes. De kommer i forskellige størrelser og forskellige prisklasser.
Det skal være nemt at finde den helt rigtige gave til den du har lyst til at forkæle.
Vi vil gerne bede om din hjælp.
Vi syntes at vi mangler nogen ting til mænd, så derfor er vi på udkig, men vil gerne have lidt hjælp fra dig. Så hvad kunne være den gode gaveide til en mand?
Skriv gerne en mail til os med dit forslag til: nordiskhygge@gmail.com
Vi glæder os til at modtage dit forslag.
Kærlig hilsen
Marianne